четвер, 26 вересня 2024 р.

9 клас 30.09.2024

 Урок 5

Проєкт «Декоративна наволочка»

Робота над виробом.

Способи перенесення візерунка на тканину.

Перенесення малюнка вишивки на деталі наволочки

Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

Завдання. Заповніть пропуски у реченнях.

1.Голки та шпильки слід зберігати в…….

2.Через кожну годину вишивання чи шиття необхідно робити відпочинок для очей на……

3.Забороняється зберігати голку……

4. Найкраще працювати при…….світлі.

5.Ножиці зберігати бажано…….

6.Робити перерви для відпочинку очей через…….

7.Нитку відрізувати ножицями, а не……

8.Щоб не поколоти палець при проколюванні голкою тканини, користуватись……

9. Голку тримай тільки з……….в гольнику або футлярі.

10. На робочому місці слід дотримуватися………

 

Таким чином, ми з вами повторили правила безпечної праці і санітарної гігієни під час виконання ручних швейних робіт.


                        Мотивація навчальної діяльності 

Для оздоблення виробів вишивкою потрібен візерунок для вишивання.

-  Звідки їх можна вибирати? (Дуже часто для вишивання використовують готові візерунки з спеціальних книг, журналів або ж скопійовані з інших виробів).

- Для чого використовують вишивку? (Для оздоблення виробів).

- Які вироби в наш час оздоблюють вишивкою? (Сучасний одяг, постільну і столову білизну, предмети побуту (рушники, листівки, скатертини, серветки тощо).


Візерунки, що обираються з друкованих джерел – загальнопоширені, часто використовуються. Ці візерунки розробляють різні люди. Вони не завжди можуть вважатися «вашими». Візерунки бувають і ексклюзивними – це ті, які розроблені для оздоблення саме вашого виробу, з урахуванням його особливостей – це і призначення, і розміри, і умови використання тощо. І саме головне – що такого візерунка ні в кого більше не буде.

На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з різними способами перенесення візерунка для вишивання на тканину.


Вивчення нового матеріалу

З давніх-давен і постійно людина прагнула до краси. Ще починаючи з ранньої пори свого розвитку вона зображувала на стінах печер, керамічних виробах, на одязі, зброї та інших ужиткових речах зображення та візерунки.

Спочатку то були нехитрі візерунки, різні схематичні зображення, які виконувались способом розпису, видряпування, вдавлювання.

Вдалий вибір малюнка майже завжди є запорукою успіху у вишиванні. Тому, приступаючи до занять вишивкою, необхідно зробити точний і чіткий малюнок. Вибір малюнка і побудова композиції мають узгоджуватися з призначенням і особливостями виробу. Вишивка повинна прикрашати його і не заважати практичному призначенню.

Композиція візерунку у вишитих виробах створюється у вигляді орнаменту чи з окремих елементів.

Візерунок на вишитих виробах може розташовуватися по краю у вигляді кольорової візерункової смуги, по центру, у його кутах чи по периметру. Перш ніж приступити до вишивання, тканину вирівнюють, намічають на ній розташування візерунка, переносять на тканину візерунок.

Способи перенесення візерунка на тканину

Існують кілька способів переведення малюнка для вишивання на тканину. Розглянемо їх детальніше.

Способи перенесення малюнка на тканину. При підборі малюнка вишивки необхідно враховувати якість тканини і призначення виробу. Чим товще тканина, тим більшими можуть бути деталі малюнка; для тонких тканин краще вибирати дрібний малюнок. Спосіб перенесення готових малюнків на тканину залежить від структури тканини, кольору, малюнка вишивки і техніки виконання. Існує декілька видів перенесення малюнків на тканину:

·       перенесення малюнка через копіювальний папір,

·       перенесення малюнка за допомогою наметування,

·       припорошенням.


Перший спосіб – за допомогою копіювального паперу

Бажано мати набір кольорового копіювального паперу. Оскільки копіювальний папір бруднить тканину, бо для білої тканини краще використати папір жовтого чи зеленого кольору, тобто такий, який не залишає яскравого масного сліду. Копіювальний папір кладуть блискучою поверхнею на тканину, зверху накладають рисунок і прикріплюють до тканини булавками, щоб у процесі роботи рисунок не зсунувся. Контури рисунка акуратно обводять гостро заструганим олівцем, пам‘ятаючи, що в процесі вишивання виправити викривлення ліній контура набагато важче.



Другий спосіб – наметування

Він дає можливість переносити рисунок на тканини, на які його не можна перенести через копіювальний папір (шовк, шерсть, оксамит тощо). Рисунок переносять на тонкий цигарковий папір, прикріплюють до тканини в потрібному місці і приметують яскравою ниткою по контуру. Потім папір акуратно відривають. Цей спосіб дає пунктирну лінію контуру. 



Третій спосіб – «припорох»

Він більш трудомісткий, але дає змогу переносити рисунок на будь-яку тканину. Цей спосіб позбавлений недоліків двох перших: тканина не брудниться, контур рисунка не викривляється. Рисунок переносять на кальку. Потім беруть товсту тканину, на неї кладуть білий папір, а зверху – кальку з рисунком. Акуратно, по контуру рисунка тонкою голкою проколюють дірочки на однаковій відстані одна від другої. Аркуш паперу з наколотим рисунком накладають на тканину і прикріплюють. Ватяний тампон, щільно обгорнутий тканиною, змочують у розчині зубного порошку в гасі (можна взяти синьку або сажу) і протирають весь рисунок через проколи. Розчин проходить крізь дірочки, залишаючи відбитки по контуру рисунка.

Ми ще нічого не говорили про візерунки для вишивання, які називаються симетричними.

- Як ви думаєте, що значить «симетричний» візерунок? (Якщо його скласти пополам, то елементи візерунка мають співпасти).

Отже, якщо узори симетричні, то не можна допускати зміщення елементів вгору чи вниз, ліворуч чи праворуч.

Художня довершеність вишивки залежить не тільки від створення досконалої орнаментальної композиції, а й, значною мірою, від вибору технік виконання. При оздобленні виробів народною вишивкою найчастіше використовується не один шов, а декілька.


Практична робота

Перенесення малюнка вишивки на деталі наволочки

Увага! Працюємо з дотриманням правил техніки безпеки!

Завдання: перенести обраний фрагмент вишивки на деталі наволочки з врахуванням розмірів майбутнього виробу.

!!!Не забуваємо, що вишивка має розміщуватися таким чином на тканині, щоб потім ця вишивка не заважала при пошитті самої наволочки!!!

Інструменти та матеріали: ескіз, копіювальний папір, тканина для основи вишивки, олівець, шпильки.


Послідовність виконання роботи:

1.  Визначити місце знаходження візерунку на виробі. Рекомендую перенести на лицьову сторону, невеликими мітками, розміри деталей наволочки. Дивись фото!

2.  Прикріпити ескіз до виробу за допомогою шпильки. Намітьте центр деталі наволочки. Розмістіть ескіз вишивки по центру. Рекомендую розмістити ескіз на середній деталі. Дивись фото!

3.  Використати один з вивчених методів перенесення малюнку на тканину, залежно від виду вишивки. 

В даній роботі перенесення малюнку за допомогою копіювального паперу.


4.  Перевірити якість перенесення малюнку.

5.  Результат роботи сфотографувати і надіслати вчителю.

6.  Прибрати робоче місце.

Домашнє завдання: Перенести обраний малюнк вишивки на деталі наволочки.

Результат роботи надіслати на 

ел.пошту vika6531@ukr.net


P.S. Банк ідей вишитих фрагментів















Немає коментарів:

Дописати коментар