понеділок, 18 січня 2021 р.

5 клас 19.01.2021

                               Тренувальні вправи на виконання

вишивальних швів

Вишивка - один з найбільш поширених і популярних видів народного декоративно-прикладного мистецтва в Україні. Народна вишивка дуже різноманітна за техніками вишивання, тобто за прийомами виконання швів. Кожному народові, регіону і навіть окремому селу, властиві свої вишивальні шви, мотиви і колорит орнаментів, композиційні побудови та декоративність.

За своїм призначенням вишивальні шви поділяються на:

  •         з'єднувальні - за їх допомогою з'єднуються окремі частини тканини;
  •        закріплювальні - для обробки країв та підрублювання тканини;
  •       оздоблювальні - застосовуються як для з'єднання окремих деталей виробу і закріплення країв, так і для оздоблення виробу.
В оздобленні одного виробу часто застосовують кілька різних швів, складних і простих, односторонніх і двосторонніх.
До односторонніх відносять ті шви, які заповнюють візерунок тільки з правого, місцевого боку. В такому випадку на звороті залишається пунктир з окремих стібків.
У двосторонніх швах візерунок має однаковий вигляд з обох боків тканини.
           За способом виконання вишивки поділяються на рахункові та по вільному контуру. Рахунковими називаються вишивки переважно геометричних орнаментів, які виконуються за точним рахунком ниток на тканині полотняного переплетення. Шви по вільному контуру  - ті, які виконуються за наміченими контурами узорів округлих та криволінійних форм.
За технікою виконання вишивки поділяються на ажурні і глухі. Ажурні вишивки виконуються по тканині, частина якої висмикнута або вирізана. Глухими називаються вишивки по цілій тканині. Залежно від вибраного узору вишивка вкриває тканину частково або суцільно.
Зупинимось на тих швах, які використовуються найчастіше у шитті і вишиванні.
Початкові шви
До початкових швів належать контурні та оздоблювальні шви, що застосовуються в узорах рослинного орнаменту як основні, а в багатьох інших — як допоміжні. У виконанні ці шви прості, однак під час вишивання слід стежити за тим, щоб стібки були одного розміру на певній кількості ниток і не стягували тканину. Початкові шви виконують за контуром малюнка або ж ними суцільно заповнюють окремі елементи узору.
Під час виконання цих швів нитку закріплюють на лицьовому боці тканини за допомогою швів уперед голкою, за голкою, у петлю, які потім покривають настилом вишивки.
Щоб закріпити нитку швом уперед голкою або за голкою, голку з ниткою протягують між кількома нитками тканини в заданому напрямку. При цьому залишають невеликий кінець, який потім покривають вишивкою.
Для закріплення нитки методом у петлю вишивальну нитку складають удвоє та всилюють у вушко голки. Зробивши маленький стібок, нитку витягують доти, доки на лицьовому боці не залишиться її невеликий кінець у вигляді петлі. У цю петлю пропускають голку з ниткою, затягуючи її. Початкові шви дуже прості у виконанні і застосовуються найчастіше при обробці виробів, а також у вишиванні.
Деякі шва, а саме "вперед голка", "назад голка" та "петельний" ми з вами вже виконували в попередніх проєктах. Сьогодні ознайомимося з новим видом шва і повторимо, що вже вміємо. Тому вперед!

Приготуйте шматок простої світлої тканини розміром 10х15 см, голку, нитки, ножиці та лінійку з олівцем.
Перший шов, який ми пригадаємо це буде - "тамбурний".
На тканині намалюйте лінію, не забудьте відступити від країв тканини по 1 см, заправте голку без вузлика. Даний шов потрібно виконати на двох лініях.

«Ланцюжок» або «тамбурний шов» виконують за контуром малюнка справа наліво. Закріплюють робочу нитку на лицьовому боці тканини. Голку вколюють у місце виходу нитки і утворюють петлю, яку притримують великим пальцем. Від проколу відраховують 5 ниток, які беруть на голку, що виколюється всередині петлі. Наступний прокол роблять в місце виходу нитки, знову набирають на голку 5 ниток і виколюють всередині утвореної з нитки нової петлі і т. д. Петлі затягують рівномірно, формуючи правильні округлі елементи. Закінчивши ряд, останню петлю фіксують стібком через край і закріплюють робочу нитку. На виворітному боці утворюються дрібні стібки, що окреслюють контури малюнка. Тамбурним швом вишивають рослинні орнаменти, доповнені гладдю та різноманітними сітками і швами, наносять лінії, заповнюють середину узору, зашивають усю площину або ж окремі деталі малюнка.
При вишиванні дотримуйтесь правил безпеки!



Щоб краще пригадати шов, перегляньте відео:

Наступний шов «стебловий». Для нього також підготуйте лінію на тканині, щоб він був рівненький та голку з ниткою (можна іншого кольору). Даний шов потрібно прошити також двічі. 

Стебловий шов виконують здебільшого зліва направо або знизу вгору. Від місця закріплення нитки відраховують вправо 8 ниток, вколюють голку в тканину, набирають 4 нитки вліво і виколюють. Від проколу вправо знову відраховують 8 ниток і виконують другий стібок. Так вишивають до правого краю зразка і закріплюють робочу нитку. Лицьовий бік стеблового шва має вигляд крученої нитки, а виворітний виглядає, як шов «позад голки». Стебловим швом вишивають контури рослинних узорів або зашивають весь узор. Ним також оздоблюють одяг і різні предмети побуту.



 

Щоб краще вийшов шов, перегляньте відео:


Домашнє завдання: виконати тренувальні вправи на виконання шва 

«тамбурний» та «стебловий» (по 2 рази кожний).


Результат роботи (4 рядки шва) сфотаграфувати

та надіслати на ел.пошту vika6531@ukr.net

 



















Немає коментарів:

Дописати коментар