середа, 25 грудня 2024 р.

7Б клас 15.01.2025

 Урок 17



Проєкт «Картина "Квіти"»

Українська народна вишивка. Гладьові шви

Планування проєктної діяльності



Для декорування приміщення часто використовують інтр'єрні картини. Їх можна купити. Однак виконана власноруч картина зможе створити у вашому будинку або квартирі затишну атмосферу. 

Сьогодні митці та мисткині придумали й виготовляють велику кількість різноманітних картин і різними техніками: намальовані, за допомогою техніки розпису по тканині (батик), вишиті нитками, бісером і стрічками, клеєні алмазною мозаїкою, виготовлені з деревини й багато інших.

Розгляньмо більш докладно вишивку гладьовими швами, яка нині цінується в предметах інтр'єру.

Українська народна вишивка. Гладьові шви

Термін «вишивка» став для нас так само невід’ємним, як і наша українська вишиванка, відома в усіх країнах світу. Секрети вишивки передавалися від покоління до покоління, удосконалювалася майстерність, вигадувалися нові шви.

Наші пращури розглядали біле полотно сорочки, як життєве поле, на якому вишивались лінії життя. А вишиваний рушник супроводжував людину з перших хвилин життя до останніх днів. Рушник, вишитий матір’ю, слугував оберегом у далеких краях. Пам’ятаєте слова відомої пісні «І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала, І рушник вишиваний на щастя, на долю дала…»? Уважалось, що саме на рушниках вишивалися потаємні бажання, засобом для цього слугували знаки-символи й багатий рослинний світ, який їх уособлював.

Сьогодні українська народна вишивка нараховує понад 100 вишивальних швів. Серед них є вже відомі для вас шви «уперед голкою», «назад голкою», «стебловий» і «тамбурний», «хрестик», «кривулька», «козлик» тощо.

Пригадаймо! Усі вишивальні шви можна поділити на поверхнево-нашивні та прозорі, лічильні та вільні. Спробуйте пригадати назви швів, які ми вже вивчали.

Вправа. З’єднай зображення і назву шва.

 

Серед уже відомих вам вишивальних технік є ще одна, популярна в усіх народів світу, — гладьова. Різновиди гладьових швів можуть належати й до поверхнево-нашивних, і до прозорих, і до вільних, і до лічильних. Усі ці різновиди матимуть свою назву. 

Спробуймо розібратись!

Особливість гладьових швів полягає в тому, що в них стібки вишивають щільно один до одного. Ці шви широко застосовувалися в давній і застосовуються в сучасній вишивці. На території України здавна різновиди гладьових швів були на вишитих рушниках та в оздобленні вишиванок.

Сьогодні завдяки сучасному обладнанню стало можливим використання швейної техніки для вишивання гладьовими швами.

Сучасні вишивальниці у своїй роботі використовують багато різновидів гладьових швів. Розгляньмо найбільш популярні з них. Насамперед усі гладьові шви можна розділити на два види: лічильну та художню гладь.

Аби вишивати лічильною гладдю, потрібно рахувати нитки тканини. Залежно від того, якої довжини вишиваються стібки, лічильна гладь отримала різні назви: качалочкова гладь (качалочки), лиштва, ромби, куточки тощо.

Художня гладь має багато різновидів.

Які найпоширеніші з них?

Для заповнення невеликої за розміром  площини до 1 см часто використовують двобічну гладь. Вона має таку назву тому, що має однаковий вигляд як із лицьового, так і з виворітного боків тканини (мал. 15.5).

 

Але таким способом не можна зашивати великі площини, бо тканина буде стягуватися, утворюючи непривабливі зморшки. Крім цього, витрачається багато ниток. Тому для великих площин використовують однобічну гладь (мал. 15.6).

Якщо гладьові шви виконувати білими нитками, то такий шов матиме назву «біла гладь». Як правило, цей шов застосовують у вишиванні білими нитками на тонких тканинах, наприклад, батисті. А для вишивання використовують тонкі нитки муліне або шовкові. Білу гладь часто доповнюють іншими видами вишивки: мережками, декоративними сітками, гладдю з настилом, прорізною гладдю тощо (мал. 15.7).

Технологія виконання вишивки «білим по білому» належить селищу Решетилівка Решетилівського району Полтавської області й уже давно є візитівкою краю. Сьогодні такі вишиванки стали дуже популярними в усіх регіонах України.




Художня гладь також може бути одноколірною (мал. 15.8 а) або багатоколірною (мал. 15.8 б). Цей вид гладі за допомогою кольорів передає зображення вишитого візерунка так, нібито фрагмент намальований пензликом. Художньою гладдю здебільшого вишивають рослинні мотиви.









Планування проєктної діяльності

І. Організаційно-підготовчий етап

1.  Постановка мети й завдань проекту.

2.  Вибір об'єкта проектування та доцільність його виготовлення.

3.  Підготовка історико - технічної довідки про об'єкт проектування

4.  Обґрунтування вибору кращої ідеї для реалізації проекту на основі проведених досліджень. Створення ескізу власного виробу.


Проєкт № 3. Картина "Квіти"

Основна технологія - технологія вишивання гладьовими швами

1. Мета проєкту: навчитися вишивати гладьовими швами та виготовити оригінальну картину для інтер'єру власної кімнати.

    Завдання проєкту (чому плануєте навчитися під час створення проєкту): 
- навчитися вишивати "качалочки", "куточки" та "двобічною гладдю";
- виготовити ексклюзивну вишиту картину;
- навчитися розраховувати кількіть матеріалів на виготовлення виробу;
- скласти довідку по догляду за вишитими виробами.

3. Історико - технічна довідка про об'єкт проєктування. Опрацювати інформаційні джерела (журнили, енциклопедії, інтернет) та скласти коротку історичну довідку про історію появи вишивки. 

4. Обґрунтування вибору кращої ідеї для реалізації проекту на основі проведених досліджень. (за допомогою мережі Інтернет знайти 4 варіанти вишитих картин, які можна виконати за допомогою технології вишивання гладьовими швами та зберегти для демонстрації на наступному уроці).

Домашнє завдання: Виконати завдання організаційно-підготовчого етапу. 

Результат роботи надіслати на 

ел.пошту vika6531@ukr.net

Немає коментарів:

Дописати коментар