Урок 5
Ви вже навчилися в’язати пряме полотно. Але в’язання гачком не обмежується лише прямими деталями. Дуже популярними стали вироби, які виготовляються в’язанням по колу. На перший погляд здається, що це дуже складно, але, опанувавши цю техніку, ви зрозумієте, що нічого складного немає, усе просто. Важливо лише під час в’язання по колу рахувати елементи.
В’язання по колу використовують під час виготовлення багатьох виробів, таких як серветки, килими, шапки, сумки, одяг (светри, сукні, спідниці), іграшки, квіти для оздоблення тощо.
В’язання по колу завжди починається із центра. Існує два способи початку в’язання гачком по колу. Вибір способу залежить від призначення виробу.
1-й спосіб — коло з повітряних петель. Виконується в такій послідовності (див. таблицю 13, с. 92).
Зверніть увагу на те, що з’єднання першої та останньої петель ланцюжка (див. таблицю 13 п. 2) виконують за допомогою елемента — півстовпчика, який ще використовується:
· для виконання першого ряду в’язання (якщо край виробу має бути щільним);
· для закривання ряду під час в’язання по колу;
· для з’єднання різних деталей в’язаних виробів.
2-й спосіб — початкова (ковзаюча) петля. Цей спосіб використовується для щільно стягненої середини, наприклад, іграшок (див. таблицю 13, с. 92).
Після того, як утворилося кільце, продовжити наступний ряд в’язання (наприклад, стовпчиків без накиду) можна двома способами: гачок заводити в середину кільця (мал. 14.2) або в його повітряні петлі (мал. 14.3). Вибір способу також залежить від виробу. Але початківцям краще використовувати в’язання в середину кільця.
Під час в’язання по колу необхідно збільшувати кількість петель чи стовпчиків. Це пов’язане з тим, що довжина кожного наступного кола буде довшою за попередню (мал. 14.4).
Кожний елемент в’язання по колу має різну висоту. Так, наприклад, стовпчик із накидом буде значно вищим за стовпчик. Тому й, відповідно, у кожному ряді слід додавати різну кількість стовпчиків, якщо потрібно зв’язати плоску деталь. Чим менший елемент, тим менша кількість доданих елементів потрібна.
· Як ви вважаєте, що буде, якщо не додавати елементи в кожному ряді або додавати менше, ніж потрібно?
Правильно, вийде шнурочок, ковпачок, шапочка, а не плоска деталь (мал. 14.5).
Якщо додавати в кожному наступному ряді більшу кількість елементів, аніж потрібно, то зрештою отримаємо не плоску деталь, а «хвильки», що також буде неправильно (мал. 14.6, с. 94).
Аби зв’язане по колу полотно залишалося плоским, зручно користуватися правилом збільшення наступних рядів, що має назву «закон кола». У кожному ряду додавати різну кількість стовпчиків залежно від видів в’язання (мал. 14.7). Аби збільшити кількість елементів, потрібно вив’язувати два стовпчики з однієї петлі. Для цього спочатку пров’язати з однієї петлі стовпчик, а потім увести гачок у ту саму петлю й знову пров’язати стовпчик (див. таблицю 14).
Залежно від щільності в’язання, кількість доданих елементів може бути різною, але здебільшого краще використовувати ту кількість, яка подається в таблиці 15.
«Законом кола» слід користуватися, якщо по колу в’яжуть плоский елемент. Але є багато інших виробів, які також в’яжуть по колу, проте вони мають об’ємну форму: сумки, шапки, іграшки тощо. І в деяких таких виробах треба зменшувати кількість петель, наприклад, в іграшках. Подивіться на мал. 14.8 і визначте, у яких місцях зменшувалася кількість петель. Зменшити кількість елементів у в’язаному виробі дуже легко. Для цього відповідно до схеми слід пропускати петлі попереднього ряду (мал. 14.9).
Під час в’язання по колу гачком слід дотримуватися основних правил:
· схеми виробів, в’язаних по колу, читають із середини кола;
· на схемах кількість повітряних петель указує цифра всередині кола;
· в’язання по колу виконується лише в одному напрямку — справа наліво (для шульги — зліва направо). Виріб матиме лицьовий і виворітний боки;
· кожен ряд кола закінчується позначкою «∩» що означає з’єднання півстовпчиком (з’єднувальна петля), а кожен новий ряд починається позначкою «●» — це петля підйому;
· для закривання ряду під час в’язання по колу використовують «півстовпчик».
Практична робота
Тренувальні вправи по вив'язуванню кола
Увага! Працюємо з дотриманням правил техніки безпеки!
Тренувальні вправи по вив'язуванню кола
Завдання: набрати 6 повітряних петель і вив'язати 4 рядки стовпчиків з одним накидом по колу згідно схеми.
Матеріали та інструменти: нитки, гачок.
Особливості вив'язування кола у відеоінструкції:
Немає коментарів:
Дописати коментар