вівторок, 31 грудня 2024 р.

5 клас 22.01.2025

 Урок 35-36

Проєкт «Органайзер для канцелярії»

Матеріали та інструменти для виготовлення виробу. Розкрій деталей виробу. Дотримання правил безпечної праці під час виконання проєкту

Органайзер для канцелярії – це прекрасна ідея, щоб зібрати всі дрібниці і потрібні інструменти в одному зручному місці для використання. Можна придбати готовий виріб, але можна обійтись без фінансових затрат і зробити його власноруч. Саме сьогодні ми і розпочнемо виготовлення органайзеру для канцелярії своїми руками. Але, спочатку:
1. підберемо матеріали та інструменти
2. пригадаємо правила безпечної праці
3. розкроїмо основні деталі органайзеру

Матеріали та інструменти для виготовлення виробу

Фетр (від фр. feutre) — тонка щільна повсть найвищого сорту, з якої виготовляють капелюхи, валянки (з пуху кролів і ангорських кіз).

З історії фетру…

Фетр - це матеріал, виготовлений шляхом валяння вовни. Матеріал валяється вручну, є шматками зваляного матеріалу, що не рулони, як при стандартному виготовленні тканин машинним способом. Технологія виготовлення фетру не відрізняється від повстяної (войлока), однак при його виготовленні використовують тонкий пух кіз і кроликів.

Основним матеріалом для виготовлення повсті або фетру є шерсть тварин, в основному овець. Верхні шари шерстинок мають лускатий шар, які під впливом пари або гарячої води зчіплюються один з одним. Однак шерсть диких овець не має такої текстури, тому прийнято вважати, що вперше повсть виготовлявся не раніше V-VI століть до н.е., причому початковим матеріалом була все ж шерсть собак і коней, які були одомашнені в той період.

Коней, собак і овець вперше одомашнили кочові народи. Кінь допомагав переносити важку ношу, собаки охороняли отару овець. Найдавніші повстяні вироби були знайдені на території сучасної Башкирії і Алтаю. Поступово техніка виготовлення цього матеріалу перейшла до інших кочівників-скотарів Середньої Азії і Кавказу.

З підвищенням майстерності башкири мали можливість не тільки виготовляти вироби на себе, а також продавати їх іншим народам, наприклад, нетканий повстяний килим. Башкири взагалі широко ввели вироби з повсті в свій побут. Їх використовували і як утеплення юрт, як навісу від дощу і сонця. З повсті виготовлялися сумки, молитовні килимки. Вироби з повсті обов'язково входили в придане нареченої. До сих пір існує звичай стелить невеликий килимок з білої повсті під ноги нареченій в момент її приїзду до дому нареченого. Мати нареченого пропонувала нареченій увійти і сісти на повстяні нари. Вважалося, що це допоможе майбутній сім'ї мати багато дітей.

Також повсті приписувалися лікувальні властивості. Повстяними поясами лікували людей від радикуліту і артрозу. Смужками повстяної тканини робили масаж, який, на думку древніх кочівників, благотворно впливає на циркуляцію крові, а також допомагає позбутися болю в спині. Це було особливо актуально для кочівників - людей, які постійно перебувають на вітрі.

Повсть і фетр в сучасному світі

         Повсть і фетр, як різновид повсті - надзвичайно пластичні і універсальні матеріали. Незважаючи на свою давню історію, вони привертають все більше і більше прихильників, адже повсть і фетр екологічні, а сучасне суспільство віддає перевагу натуральним предмети і тканини. Вироби з фетру можуть цілком доречно виглядати в образі сучасної людини і навіть надавати якусь родзинку. Повстяні вироби часто вибираються людьми, які вважають за краще народний або еко-стиль в інтер'єрі.

Тому і ми для виготовлення нашого проєкту оберемо декілька кольорів матеріалу фетр. По-перше, він мав залишитися з попередніх проєктів. А по-друге, данний матеріал дуже зручних в обробці і під час пошиття, а різномініття кольорів допоможе втілити в задум найоригінальніші ідеї.

Отже, для роботи над проєктом нам знадобляться наступні 

матеріали та інструменти:

- фетр 1 аркуш А4 для виготовлення основи органайзеру;

- клаптики (залишки) кольорового фетру для аплікації, яка прикрашатиме органайзер;

- ножиці, лінійка, олівець чи обмилок;

- міцна основа (жестяна банка, скляна банка, пластмасова баночка), бажано щоб мала рівну та чисту поверхню (без завуження як зверху так і знизу);

- голка та катушкові нитки.

Практична робота

Розкрій деталей виробу

Працюємо з дотриманням правил техніки безпеки!


Матеріали можна обрати ті, які є в наявності або 

придбати в магазині.

Кольори також можна підібрати на власний смак

          Матеріали та інструменти:

-      Основа органайзеру (баночка)

-      Плоскогубці

-      Фетр 1 аркуш А4 для основи виробу

-      Лінійка та сантиметрова стрічка

-      Олівець чи обмилок

-      Ножиці

Послідовність виконання роботи:

1. Підготуйте основу-баночку. В данному варіанті це жестяна банка з-під консерви.

Приберіть наклейку, вимийте з миючим засобом. 

Але дуже обережно! Щоб не порізатися!


2. За допомогою плоскогубців притисніть верхівку консервної банки, щоб не порізатися. Дивись фото.


3. Сантиметровою стрічкою виміряємо висоту і діаметр банки.
В моєму варіанті це : висота 11 см, а діаметр - 23 см.



4. Приготували фетр, лінійку та обмилок для нанесення розмірів органайзеру.


5. Відкладаємо розмір діаметру 23 см + 1 см = 24 см необхідна довжина.
Висота 11 см + 1 см= 12 см 
Всі розміри наносимо за допомогою лінійки та обмилка. 



Щоб відкласти рівну лінію відкладаємо дві точки


І через ці дві точки проводимо пряму


З"єднуємо, в результаті отримуємо прямокутник


6. Виготовляємо дно органайзеру. 
За допомогою обмилка обводино дно баночки. 
Уважно та максимально рівно!



7. За допомогою ножиць все обережно вирізаємо.


8. Приміряємо на жестяну баночку, щоб все підійшло.


Результат роботи


Прибираємо робоче місце та результат роботи надсилаємо вчителю.

Домашнє завдання: Підібрати матеріали та інструменти для виготовлення органайзеру та розкроїти основні деталі.

Результат роботи надіслати на ел.пошту vika6531@ukr.net

Немає коментарів:

Дописати коментар